Atbalsta mehānisms ir jebkāda veida formāla palīdzības sniegšanas sistēma vai metode. Tā kā EPP izmantošana, plānojot teritorijas attīstību ir pietiekoši kompleksa, lai sekmīgi īstenotu EPP, lietderīgi izmantot dažāda veida atbalsta mehānismus.
Atbalsta mehānismi var tikt iedalīti divās kategorijās
Kā atbalsta mehānisma komponenti ir minami
2014. – 2020. gada plānošanas periodā Latvijai ERAF, ESF un KF ir viena darbības programma “Izaugsme un nodarbinātība”, kas nosaka turpmāku efektīvu un pārdomātu ES fondu finansējuma ieguldīšanu izvirzītajos mērķos, lai palielinātu un saglabātu tā pozitīvo ietekmi uz ekonomisko attīstību un Latvijas tautsaimniecību arī turpmākajos gados.
Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” ietvaros Latvijai izvirzīti deviņi savstarpēji saistīti un integrēti ES fondu ieguldījumu prioritārie virzieni. VARAM pārziņā aptverot šādas galvenās investīciju jomas:
Reģionu attīstībai attiecināms arī atbalsts – SAM 3.3.1. – Palielināt privāto investīciju apjomu reģionos, veicot ieguldījumus uzņēmējdarbības attīstībai atbilstoši pašvaldību attīstības programmās noteiktajai teritoriju ekonomiskajai specializācijai un balstoties uz vietējo uzņēmēju vajadzībām
Pašvaldību attīstības programmās noteiktajiem prioritārajiem investīciju projektiem: uzņēmējdarbības vides uzlabošanai investoru piesaistei un darbavietu radīšanai, veicot investīcijas maza mēroga uzņēmējdarbības atbalsta publiskās infrastruktūras attīstībai un pieejamībai, t.sk., nepieciešamo industriālo pieslēgumu izveidei
Tāpat teritoriju attīstībai pieejams atbalsts no Eiropas Savienības pārrobežu sadarbības programmām. ES strukturālo un investīciju fondu mērķa „Eiropas teritoriālā sadarbība” 2014.-2020.gadam ietvaros ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu tiks īstenotas šādas programmas:
Klimata pārmaiņu finanšu instruments (KPFI) ir Latvijas Republikas valsts budžeta programma. KPFI mērķis ir veicināt globālo klimata pārmaiņu novēršanu, pielāgošanos klimata pārmaiņu radītajām sekām un sekmēt siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināšanu (piemēram, īstenojot pasākumus ēku energoefektivitātes uzlabošanai gan sabiedriskajā, gan privātajā sektorā, tehnoloģiju, kurās izmanto atjaunojamos energoresursus attīstīšanu un ieviešanu, kā arī īstenojot integrētus risinājumus siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināšanai).
Par VARAM pārziņā esošo atbalsta pasākumu iespējām vairāk var uzzināt mājas lapā varam.gov.lv sadaļā “Fondi un investīcijas”.
Plašāka informācija par Latvijai pieejamo ES fondu finansējumu 2014.-2020. gada plānošanas periodā, t.sk., aktualitātes, saistošie politikas plānošanas dokumenti un normatīvie akti ir pieejami ES fondu mājas lapā (esfondi.lv), kā arī Finanšu ministrijas kā ES fondu vadošās iestādes tīmekļa vietnē (fm.gov.lv).
Savukārt informācija par projektu atlasēm ir pieejama ES fondu sadarbības iestādes – Centrālās finanšu un līgumu aģentūras tīmekļa vietnē (cfla.gov.lv).
Projektus, kas paredz Dabas aizsardzības plānu izstrādi, ekosistēmu un to pakalpojumu novērtējumu un monitoringu atbalsta LIFE Vides apakšprogramma, kuras finansējuma sadali un pārraudzību arī veic VARAM.
Lauku atbalsta dienests nodrošina atbalsta pasākumus, kas attiecināmi uz teritoriju attīstību saistībā ar aktivitātēm augkopības, lauksaimniecības, zivsaimniecības un mežsaimniecības, kā arī citās nozarēs. Plašāku informāciju par pieejamo un piemērotāko atbalsta mehānismu un pasākumu lūdzam skatīt LAD tīmekļa vietnē lad.gov.lv sadaļā “Atbalsta pasākumi”.