Galvenā / Rekomendācijas / 5. Ieinteresēto pušu iesaistīšana

5. Ieinteresēto pušu iesaistīšana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ieinteresēto pušu jeb personu iesaistīšana nozīmē dažādu interešu grupu dalību plānošanas vai lēmumu pieņemšanas procesā.

Ieinteresētās puses ekosistēmu pakalpojumu pieejas (EPP) izmantošanas procesā ir jebkura personu grupa vai individuāla persona, kura var ietekmēt vai ietekmē ekosistēmu pakalpojumus (EP).

 

Var izdalīt šādas galvenās ieinteresēto pušu grupas:

  • ekosistēmu pakalpojumu tiešie saņēmēji;
  • ieinteresētās puses, kas ekosistēmu (pakalpojumus) ietekmē tieši (piemēram, zemes īpašnieks, resursu pārvaldnieks);
  • ieinteresētās puses, kas ekosistēmu (pakalpojumus) ietekmē netieši (piemēram, lēmumu pieņēmējs, pilsoniskās sabiedrības organizācija).

 

Uz vienu ekosistēmas pakalpojumu parasti ir attiecināma lielākā daļa šo ieinteresēto pušu grupu, savukārt viena konkrēta ieinteresēto personu grupa varētu pildīt vairākas no šīm “lomām”.

Identificētās ieinteresēto pušu grupas EPP izmantošanas procesā uzrunā atsevišķi un individuāli, nodrošinot īpaši pielāgotus zināšanu veidošanas materiālus un organizējot mērķtiecīgus mācību un informatīvos pasākumus, kā arī īpašu uzsvaru liekot uz starpnozaru sadarbību.

 

IESAISTĪŠANAS VEIDI, METODES UN MĒRĶI

Ieinteresēto pušu aktīva iesaiste ir svarīga EPP izmantošanas procesā, lai nodrošinātu atbilstošu ieinteresēto personu iesaistes līmeni galveno lēmumu pieņemšanā, kas ietekmē ar bioloģisko daudzveidību saistītos resursus.

Teritorijas attīstības plānošanas likums sabiedrības līdzdalību aplūko kā neatņemamu atklātības principa sastāvdaļu. No tā izriet, ka sabiedrības līdzdalība ir būtisks lēmumu leģitimitātes priekšnoteikums, kas īstenojams to sagatavošanas un pieņemšanas gaitā.

Sabiedrības līdzdalību teritorijas attīstības plānošanā atbilstoši plānošanas līmenim nodrošina

  • attiecīgā valsts institūcija,
  • plānošanas reģions vai
  • vietējā pašvaldība saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kuros noteiktas prasības sabiedrības līdzdalībai.

Nozīmīgu ieguldījumu šajā procesā var dot vietējās kopienas, kuru mērķis ir vides un dabas aizsardzības un resursu racionāla, ilgtspējīga izmantošana.

 

Tā kā dabas aizsardzības, bioloģiskās daudzveidības un dabas resursu ilgtspējīgas izmantošanas un pārvaldības tēmas bieži tiek pretnostatītas uzņēmējdarbības interesēm un ekonomiskajai attīstībai, ir svarīgi ne tikai palielināt ieinteresēto pušu izpratni par dabas resursu aizsardzības jautājumiem, bet arī palielināt viņu uzticību ierosinātajiem risinājumiem, kā arī panākt augsta līmeņa iestāžu un ieinteresēto personu dialogu, uzlabojot zināšanas un savstarpējās sadarbības modeļus.

 

Veicot ieinteresēto pušu iesaisti, nepieciešams

  • apzināt pušu vajadzības,
  • izvēlēties metodes ar kādām tiks sekmēta savstarpējā sadarbība.

Visā EP vērtēšanas un lēmumu pieņemšanas procesā nepieciešams uzturēt savstarpējo sadarbību ar ieinteresētajām pusēm, kā arī nodrošināt atgriezeniskās saites sniegšanu.

Ieinteresēto pušu iesaistes līmeņi un formas ir dažādas:

Ieinteresēto pušu iesaistīšanas un koordinācijas procesa vadībā svarīgi ir nodrošināt līdzsvaru starp

  • izvirzītajiem mērķiem,
  • nepieciešamajiem resursiem un
  • sasniedzamo rezultātu. 

Iesaistes procesā ir  jāievēro šādi pamatprincipi: